czwartek, 19 lutego 2015

Królewska Dolina

Królewska Dolina rozciąga się  pomiędzy ulicami Do Studzienki a Smoluchowskiego, wzdłuż ulicy Sobieskiego. Do XVII w.  nazywano ją Zieloną Doliną. W Zielonej Dolinie w 1654r Zachariasz Zappio, gdański kupiec, browarnik i filantrop zakupił 20 ha ziemi i urządził na niej wytworną letnią rezydencję.
Ozdobą parku były trzy stawy, efektowne wodospady, fontanna i altanka przypominająca wyglądem świątynię, lodownia w formie groty, ponad którą usypano z ziemi schodkową piramidę, z której rozpościerał się widok na Zatokę Gdańską. I oczywiście piękny pałacyk. Niewiele z tych cudowności ocalało do dzisiejszych czasów.
A skąd się wzięła nazwa Królewska skoro była Zielona? Otóż w roku 1677 w Zielonej Dolinie Zachariasz Zappio gościł króla Jana III Sobieskiego i jego małżonkę Marysieńkę. A w 1717r odwiedził Dolinę drugi polski król August II Mocny i odtąd do Doliny na dobre przylgnęła nazwa Królewska.

Zanim przejdziemy na Królewską Dolinę przyjrzyjmy się ulicy Krętej, jej fragmentowi, który prowadzi z Szubienicznej Góry do Królewskiej  Doliny.


I spojrzenie za siebie.

W tym miejscu Kręta rozchodzi się na cztery strony.

Przyszliśmy Krętą ze wschodu.

Tu Kręta prowadzi na południe ale po niej dziś nie pójdziemy.

A tu, pod górę, w kierunku północnym Krętą kiedyś przespacerujemy się.
A zejdziemy na zachód, w dół wzdłuż ogrodzenia dawnego Seminarium Nauczycielskiego.


Seminarium Nauczycielskie od ulicy Sobieskiego


Ten żółty szlak prowadzi od dworca PKS w Gdańsku aż do Gdyni . Nie pójdziemy nim ale wiele razy w dzisiejszej wędrówce przecinamy ten żółty szlak.
To zdjęcie wejścia do parku przy Królewskiej Dolinie zrobiłam dwa tygodnie temu, kiedy jeszcze leżał śnieg. Ocalał tylko fragment zabytkowej bramy.

Dolny staw naturalny i dworek, który stoi w miejscu dawnego dworu Zachariasz Zappio. Obecnie mieści się w nim przedszkole.













A po przeciwnej stronie na wyższym tarasie budynek Akademii Medycznej Wydział Mikrobiologii w dawnym Zakładzie dla Ociemniałych z 1886r..
 Najmniejszy staw na górnym tarasie



 I staw w kształcie prostokąta, po drugiej stronie dworu.




 Młoda aleja lipowa





 Kaskada



 Stara aleja lipowa



Opuszczamy ten stary park z mocnym postanowieniem, że wrócimy tu latem. Teraz zmierzamy w kierunku wzgórza Sobótki, wracamy na leśne ścieżki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz